пʼятницю, 8 січня 2016 р.

Конспект уроку з літературного читання, 3 клас




Тема уроку. Доля карає жадібних. Вадим Скомаровський “ Чому  в морі вода  солона”.
Мета уроку:  познайомити учнів  з казкою Вадима Скомаровського,  вчити оцінювати вчинки героїв казки;  розвивати мислення (операції аналізу, синтезу, класифікації), увагу учнів; виховувати порядність як основу життєвого шляху, бажання жити по совісті.
Тип уроку: урок відкриття нових знань.
Обладнання: підручники Савченко О. Я. Читанка: підручник для 3 класу, І частина. – К.: Освіта, 2003. - 142 с. , міні – зошити, мультимедійний супровід,морська сіль.


                                  Хід уроку
I Організаційний момент.  
Радо всіх я вас  вітаю
Щастя й радості бажаю .
Перед вами нелегкі завдання,
Тож бажаю успіху в навчанні.
Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці,
Що в нашім  класі
Діти просто – молодці!

-Прочитайте девіз уроку.
Вправа «Вилучи зайве»
- Вилучіть зайві слова один,два,три й прочитайте девіз уроку.
 «Читаодинння – осдванова навтричання».
  (Читання- основа навчання.)
-Вірно.А ви згодні?
-Сьогодні у нас  незвичайний урок, я запрошую вас до подорожі.
Ми помандруємо морем на кораблику.
II Перевірка домашнього завдання.
-Щоб корабель успішно пішов у плавання, необхідно перевірити домашнє завдання.
1зупинка - Берег домашнього завдання.
Бесіда.
-Яку літературну казку читали  дома ?
-Хто автор цієї казки?  Чи уважно ви читали, перевіримо тестуванням.
-Сьогодні ви будете працювати у міні – зошитах, які лежать на ваших партах.   Прочитайте 1 завдання. 
Тестування .
Тест                                                                     (Слайди )
1)Племя деревяних чоловічків жило:
    а )в лісі;
    б )в печері;
    в ) в місті.
2) Що здивувало чоловічків в дівчинці?
      а)  одяг дівчинки;
      б) сльози дівчинки;
      в) колір волосся дівчинки.
3) Чому плакала дівчинка?
     а) бо її образили деревяні чоловічки;     
    б)бо вона загубила свою іграшку.
     в) бо вона заблукала в лісі.
4) Ч ому дівчинка і деревяний чоловічок пішли до лікаря?
     а) щоб попросити ліки;
     б) щоб попросити серце;
      в) щоб перевірити стан здоровя;
5) Яке серце обрав собі чоловічок?
      а) серце байдужої людини;
      б) серце злої людини;
      в) серце доброї людини.
6) Чому чоловічок згорів?
     а) бо потрапив у пожежу;
    б)бо теплом свого палаючого серця він зігрів хлопчика;
    в)бо у нього піднялась температура.
б) Взаємоперевірка тестування (робота в парі)
1 а, 2 б, 3 в, 4 б, 5 в, 6 б
-.Молодці! Хто придумав і хоче прочитати закінчення казки?
  IІІ.Актуалізація опорних знань.
2 зупинка – Протока « Мовна розминка.»  
 Мовленнєва розминка.
1.Артикуляційна зарядка.
а) цокання язиком;
б) рухи язиком (провести кінчиком язика по краю зубів, витягнути язик трубочкою і т.д.).
2. Вправи на дихання
а)вдих - видих (із затримкою дихання; 3-4 рази);
б)вдих - видих зі звуком [ш].
3.Гра «Доповни речення»
4.Робота над скоромовко
На столі стоїть сільниця
У сільниці сіль.
IV.Повідомлення теми і мети уроку.
-Чи любите ви казки?  
Відповіді.
-На екрані ви бачите ілюстрації до відомих казок. Назвіть їх. На які дві групи можна поділити ці казки,за наявністю автора?
  
Практична робота в міні – зошитах
 Прочитайте 2 завдання. Що пропонує зробити зошит?
-Візьміть прості олівці і розподіліть стрілочками, до якого виду належить кожна казка?
 –Назвіть літературні казки.  
3 зупинка –острів “ Тематичний ”. 
-Сьогодні ми на уроці познайомимося з літературною казкою, а якою ви скажете, пройшовши  цей лабіринт.
 Вправа « Подорож лабіринтом».
ч      р     і     л     о
о      о     в     о    н
м     м     о     с    а
у      в     д     а
 - Чи задумувались ви коли-небудь,чому у морі вода солона, хоча річки, які в нього впадають – прісні? Багато народів світу створювали казки, які так і називались «Чому в морі вода солона?». Адже наші предки не могли пояснити того, що відбувалося навколо них з наукової точки зору і тому створювали казки, в яких все діялося за допомогою чар.
- Пройшов час, людина розкрила багато таємниць природи, і те, що колись було таємничим, стало відомим, тому казкові пояснення зараз видаються смішними. Але казка все ж залишається цікавою та повчальною. 
Тема уроку.
Мета уроку: 
-познайомитись з казкою, оцінити вчинки героїв, 
-ми будемо розвивати мислення та увагу; 
-зрозуміємо головну думку казки.
   -Автором казки  є дитячий письменник Вадим Скомаровський. Зробіть висновок: до якого виду належить казка:  літературна вона чи народна? 
4 Зупинка –”Письменницьке море“ .
- Розгляньте його портрет. Даю 1 хвилину познайомитися з його біографією.
Біографічна довідка
-Де народився Вадим Петрович ?
-Коли? Яким темам присвячує твори?
За новою казкою, новими неймовірними подіями  ми відправляємось на берег моря.
 –Закрийте очі,відчуйте свіжість,почуйте шум моря
, уявіть собі невеличку хатинку на березі бурхливого моря. Допоможе вам у цьому картина   І. Айвазовського «Буря», яку ви бачите на слайді. 
Відкривайте сторінку 67 ваших підручників  і я запрошую вас у казку. Слідкуйте уважно. 
V.Опрацювання нового матеріалу.
1.Робота над казкою.

Підкресліть червоним олівцем рядки, що розповідають про старшого сина.
Зеленим – те, що сказано про молодшого сина. Які рядки відносяться до обох синів?  Прочитайте.
Давайте звіримо ваші відповіді зі зразком на екрані. Чи вполись ви? Кому важко було  знайти ці рядки?
Тож знову до казки. 
Учитель читає наступні 4 строфи.
 -Пропоную приєднатись до мене і наступну строфу прочитати одночасно зі мною, наслідуючи мою інтонацію.
3.Словникова робота
-Під час читання вам зустрілись слова, значення яких ви можете не знати.( Слайд)
Учень читає 2 строфи. 
Ви почули вираз «Спину гнув до поту». Як ви його розумієте? Як називаються такі вирази?
4.Робота з фразеологізмами
-Давайте попрацюємо в зошитах. У 3 завданні ви бачите фразеологізми. У правому стовпчику – синоніми до них. З’єднайте лініями фразеологізм з відповідним синонімом. Хто хоче зробити це на дошці? 
Похнюпив ніс                                      щедрий
Віддасть останнього гроша               жадібний
Учитель читає строфу про жорна. 
-Подивіться  на малюнок
.- Там ви побачите цей прилад, яким користувалися наші предки для виготовлення борошна
.5.Робота з ілюстрацією.
-Ви бачите на ст. 68 ілюстрацію до прочитаного. 
-Якого  брата зобразив художник? 
-Чому ви так думаєте? 
-Які почуття на обличчі юнака? 
-Як одягнутий хлопець?
-Про що це свідчить?
-Що буде з ними робити хлопець? 
-Далі ми про це почитаємо. Але під час читання вам знову зустрінуться слова, значення яких ви, можливо, не розумієте.
Заходились (почали)                            мерщій                волає
схаменувсь (отямився)                     замети                промимрив
либонь (мабуть)                                сягнула                рядно
-Крім мене незрозумілі слова вам пояснить тлумачний словник у вашому міні – зошиті. Прочитайте ці слова і пояснення до них.
-Продовжуємо знайомство з казкою. 
Фізкультхвилинка
6.Читання казки ланцюжком. Доцільно, на мою думку, зупинити читання після слів «живе собі та поживає», щоб переконатися за допомогою питань, як учні орієнтуються у змісті прочитаного.  Чому юнак швидко розбагатів? Чому сіль так високо цінували? 
Бесіда про чумаків.
Демонстрація морської солі в кристалах
VI.Узагальнення і систематизація навчального матеріалу.
1.Вибіркове читання.
-         Перевіримо, ви уважно ви читали.
-         Прочитайте, якими були брати, коли жили з батьком. Чим вони відрізнялися?
-          Яке горе спіткало братів? Як молодший брат сприйняв біду? А як старший?
-          Як жив після загибелі батька старший син? Прочитайте, як жилося меншому брату?
-          Чому молодший брат не вельми зрадів жорнам? 
-          Як став використовувати юнак ці жорна? Як ви думаєте, чому старший брат вирішив завітати до молодшого?
-          Чи погодився молодший брат віддати старшому жорна? Прочитайте.
-          Прочитайте, як жорна працювали у старшого брата. Чому він їх не спинив?
-          Прочитайте, де зараз жорна і що вони роблять?
 2.Гра на увагу.
 “Чи були такі речення в казці ?”
-Літа спливали  день за днем за чарівним календарем   (ні )
-Мовчить байдужа глибина, віщує лихо таїна  (є )
-Міркуючи і сяк  і так , на базар ішов хлопчак   (ні )
-А жорна слухали наказу і мололи сіль одразу  (ні )
-Вони спокійно  загули і в море падать  почали  (н і )
-До моря потім завернули , у воду  - плиг і потонули  ( є )
-Дякую, ви були уважними.
- Чим вразила вас казка? На місці якого брата ви хотіли б опинитись?
 3. Інтерактивна вправа ” Обери позицію .“
- Поміркуйте,на місці якого брата ви хотіли б опинитись? 
- Хто хоче бути схожим на старшого брата? Встаньте.Чому ?
- Хто хоче бути таким як молодший ? Підніміть руку.
 4. Вправа «Банани».
 -Закресліть у цьому рядку сім  літер, таким чином, щоб літери, які залишилися склали б добре знайоме слово:
          СЖАІДІМБЛІНІТЕСТРЬ
— Що означає слово «жадібність»?
Бесіда про порядність і жадібність. 
5.  Робота в групі .
Скласти прислів’я із розсипанок .
У лиху годину впізнаєш вірну людину.
Поміч у свій час –як дощ у засуху .
Жадібність до добра не веде.
- Яке прислів’я висловлює головну думку казки ?
-Ось  наша подорож  закінчилася і ми припливли до кінцевої зупинки .
5 зупинка – Материк  «Знань і умінь.»Робота з текстом
Зрозумівши і оцінивши вчинки героїв казки, ми тепер повчимось читати текст казки виразно. Знайдіть рядки, де треба голосом передати
-радість
-горе
-здивування
-злість.
Читання тексту на оцінку. 
-Яка головна думка казки, допоможе визначити її прислів’я, яке зашифроване у ваших зошитах. Відкрийте завдання 4 і вставте голосні так, щоб утворились слова. Хто хоче зробити це на дошці?
Тож яких людей доля нагороджує? Якого брата було покарано у казці? За що? 
VII.Підсумок уроку.
Ми хотіли познайомитись з казкою. Виконали? Кому було важко?
Ми оцінили вчинки героїв? Кому було важко?
Ми міркували, були уважними?
-Чи зрозуміли ви головну думку казки? Якими не можна бути?
VIII. Домашнє завдання. ( у міні - зошитах.) 
-Виконайте на вибір те, що буде вам по силах або викличе цікавість.







Немає коментарів:

Дописати коментар